قیمت طلا همچنان صعودی خواهد ماند

هر هفته سایت جهانی کیتکو نیوز میان تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار طلا یک نظرسنجی برگذار کرده و از آنها می خواهد تا قیمت طلا در هفته آینده را پیش بینی کنند.

هفته گذشته نیز طبق روال هر هفته این نظرسنجی برگذار شده و هر دو سرمایه گذاران و کارشناسان بازار معتقد بودند که قیمت طلا در طول این هفته افزایشی باقی ماند.

پس از افزایش قیمت طلا در هفته گذشته و عبور از سد 1800 دلار احساسات مثبت در میان تحلیلگران و سرمایه گذاران افزایش یافته و انتظار دارند که قیمت ها روند صعودی خود را ادامه دهند.

از جمله مهم ترین دلایلی که باعث افزایشی شدن قیمت طلا در دو روز گذشته را می توان انتشار داده های مربوط به مشاغل ایالات متحده دانست که بسیار ضعیف تر از پیش بینی ها عمل کرده بود.
قیمت طلا در روز پنجشنبه توانست سطح 1800 دلار را به دست آورده و در روز گذشته نیز تا 1830 دلار رشد کرد که در مجموع بیش از 50 دلار افزایش قیمت را نشان می دهد.

کارشناسان بر این باور هستند که طلا در روز های آینده در محدوده 1830 تا 1850 دلار قرار گرفته برای رشد در بالا تر از سطح 1850 دلار نیاز به کاتالیزور جدیدی نیاز دارد.

در نظرسنجی ای که کیتکو نیوز در هفته گذشته برگذار کرد 16 تحلیلگر وال استریت شرکت کردند که 14 نفر (88 درصد) از آنها معتقد بودند طلا در این هفته صعودی باقی خواهد ماند و تنها دو نفر از آنها سقوط قیمت طلا را پیش بینی کردند.

در این نظرسنجی 1448 سرمایه گذار نیز شرکت کردند که 1112 نفر (76 درصد) از آنها اعتقاد داشتند طلا صعودی باقی خواهد ماند. در میان 363 نفر باقی مانده 203 نفر معتقد بودند طلا نزولی خواهد شد و 160 نفر نیز نسبت به پیش بینی طلا اعلام بی طرفی کردند.
قیمت طلا در هفته گذشته بهترین رشد هفتگی خود از 5 ماهه گذشته یعنی ماه نوامبر سال 2020 شاهد بوده و این موضوع به افزایش احساسات مثبت در بازار طلا کمک کرده است.

هانسن – تحلیلگر بازار – معتقد است که طلا با وجود صعود بسیار خوب خود همچنان از نظر فنی نزولی بوده و برای صعودی شدن لازم است به بالای متحرک 200 روزه خود یعنی سطح 1850 دلار بازگردد.

وی گفت با وجود اینکه طلا نزولی است اما به دلیل رشد آن در هفته گذشته و رسیدن قیمت آن به بالای 1800 دلار پیش بینی می کند که طلا بتواند در ادامه صعودی شود.

آدریا دی دیگر تحلیلگر بازار طلا گفت که طلا در یک خط مستقیم و به طور پیوسته صعود نخواهد کرد اما با توجه به شرایط کلان اقتصادی ایالات متحده می توان انتظار داشت که این فلز گرانبها صعود های زیادی را از خود نشان دهد.
البته همه تحلیلگران به صعودی ماندن قیمت طلا اعتقاد ندارند. مارک چندلر – مدیر عامل Bannockburn Global Forex – یکی از کسانی بود که به نزولی شدن قیمت طلا در این هفته رای داد.

وی معتقد است اقتصاد ایالات متحده در حال بهبود بوده و قیمت طلا با برخورد به مقاومت محکم خود در محدوده 1850 تا 1855 دلاری دچار فشار فروش می شود و قیمت آن کاهش خواهد یافت.